160 let Sokola

publikováno: 16. 2. 2022

Dnes je to přesně 160 let, kdy byla do Malypetrova tělocvičného ústavu v Panské ulici svolána ustavující valná hromada nově vzniklé Tělocvičné jednoty pražské. Tato schůze ze dne 16. února 1862, na kterou se dostavilo 75 členů, je považována za datum založení Sokola.
Na schůzi byl zvolen starostou Jindřich Fügner, místostarostou a později náčelníkem se stal Miroslav Tyrš. Dalšími spoluzakladateli Sokola byli například Josef Barák, bratři Grégrovi nebo Emanuel Tonner.

Samotné cvičení v pražské jednotě začalo již v březnu 1862. Ještě v tom roce vzniklo po českých zemích 12 dalších jednot a sokolské myšlenky se postupně rozšířili i do zahraničí. V Písku vznikla jednota 12. července 1868.
Za svoji dlouhou existenci Sokol prošel velkým vývojem a mnoha událostmi, zažil senzační úspěchy, ale i ztráty a zákazy činnosti. I přesto Sokol stále žije a již 160 let vede lidi k pohybu.

Pro více informací o historii Sokola přejděte do naší sekce Historie nebo na stránky sokol.eu.

Podívejte se také na nové video, které vytvořila Česká obec sokolská, k dnešnímu výročí: