Letní soustředění 2020

datum konání: 17. 8. – 5. 9. 2020, publikováno: 9. 9. 2020

Od pondělí 17. do pátku 21. srpna se v písecké sokolovně konalo pro naše oddělení mladších gymnastů sportovní soustředění zaměřené na přípravu k závodu TeamGym Junior. Program byl velmi pestrý, každé ráno se začínalo krátkým výklusem následovaným rozcvičkou. Poté přišel na řadu nácvik nových prvků na trampolínce a airtracku proložený pilováním prvků do pódiové skladby, a trénování celé pódiovky. Odpolední program byl každý den trochu odlišný.
Náplní pondělního odpoledne byla sportovní gymnastika, pro dívky tedy hrazda, kladina a taneční průprava, a pro chlapce hrazda, bradla a kruhy. Následovala atletická průprava v podobě běžecké abecedy a nakonec si v posledním cvičebním bloku, týkající se míčových her, děti zahrály basket. Na konci nemohlo chybět pořádné protažení.
V úterý se poobědový čas nesl ve znamení spousty drobných her zaměřených hlavně na spolupráci. Ty zabraly tolik času, že po sportovní gymnastice už zbýval čas tak akorát na strečink.
Ve středu byla odpoledním programem týmová hra ve městě. Úkoly jako vyfotit co největší nápis „Sokol“, sehnat provázek, zjistit, kdy byl založen Písek, vymyslet týmovou hymnu nebo udělat průzkum, kolik toho lidé o Sokole ví, zvládla obě družstva na výbornou. Poslední aktivita se odehrávala na plaveckém stadionu, kde si děti zablbly ve vodě, zaskákaly a zahrály několik her.
Po čtvrtečním obědě se vyhodnocovala středeční hra a zpívali se týmové hymny. Čas, který pak zbýval do začátku tréninku sportovní gymnastiky, se vyplnila hraním sokolské evoluce. Po gymnastice na děti opět čekala míčová hra, tentokrát volejbal, a na závěr protažení.
Poslední den soustředění byla pro děti opět připravena hra, která začala již při odchodu z jídelny, kdy každé družstvo dostalo svou první obálku s úkolem a mapkou s označeným místem, na kterém mají otevřít další obálku. Celkem dvacet obálek dovedlo obě družstva až do společného cíle, kde hrající zjistili, že největší poklad je jejich tým. Za odměnu si pak všichni společně došli na zmrzlinu.

Fotky z tohoto soustředění naleznete na našem webu.

V sobotu 22. srpna uspořádal T. J. Sokol Příbram společné cvičení dorostenců a mladších mužů. Účast byla o něco menší než se předpokládalo - v příbramské sokolovně se sešlo celkem 7 cvičenců, a to čtyři z Písku, dva ze Sokola Libeň a jeden domácí náčelník.
Naši borci se do Příbrami vydali již v pátek večer, kde se u dobrého jídla a pití setkali s dalšími účastníky v restauraci Plzeňka. V sobotu dopoledne si cvičenci vyměnili zkušenosti na prostné, hrazdě, gymnastickém hříbku a na bradlech. Po obědě a chvilce klidu si pak zablbli na venkovním workoutovém hřišti a zaplavali si v místním bazénu, kde také otestovali dva tobogány. Poté si ještě v sokolovně zahráli florbal a dali si několik zápasů ve volném stylu. Sobotní setkání zakončili Sokolové večerním posezením u ohně s opečenou klobásou. Rozloučení a odjezd domů proběhl po nedělní snídani.

V posledním prázdninovém týdnu měly své soustředění také holky z oddělení starších gymnastů a jejich trenér Martin. Na programu byl kromě sportovní gymnastiky a přípravy na závody TeamGym Junior i šplh, který zanechal na holeních většiny účastnic těžko přehlédnutelnou stopu. Samozřejmě nemohl chybět ani volejbal a všemi velmi oblíbený večerní relax v sauně a vířivce.
Ve středu odpoledne vyrazila děvčata s Martinem na kolech na 40 km dlouhou trasu na chatu do Hoslovic. Tato cesta se neobešla bez potíží. Kromě silného protivětru a nemilostných kopců museli cyklovýletníci řešit píchlé kolo, ztrátu jednoho člena nebo správný směr. Během jízdy tuto skupinu dojel také Mára, který si udělal vyjížďku na silničním kole.
Poznatek jedna: „Na silničce a bez batohu se to Márovi jede.“ Poznatek dva: „Poznatek jedna umocňuje síla větru foukajícího proti.“ Poznatek tři: „Mára je gentleman, neboť bere Kačce V. batoh.“ Poznatek čtyři: „Nikdy nevěř Lucce, že tenhle kopec je poslední a dál to bude jen rovinka.“ Poznatek pět: „To, že cesta připomíná bahenní lázně, neznamená, že to není cesta.“ Nejdůležitější poznatek cyklovýletu zněl: „To není kopec, jen rovina… nakloněná.“
Po příjezdu na chatu se všichni rozloučili s Márou, uvařili si večeři, najedli se a šli spát.
Čtvrtek byl dnem velmi pohodovým, za ostatními přijela Kačka S., která přivezla trička, jež si účastníci soustředění nabatikovali. Večerní posezení u táboráku a pozorování hvězd pak bylo skvělou tečkou. V pátek už je čekala jen cesta zpět do Písku, která už byla podstatně příjemnější.

V pátek 4. září a v sobotu 5. září pořádalo LEAP School of Acrobatics v Cirkuláriu v Plzni dva 2,5 hodinové workshopy stojek pod vedením Honzy Jiráka. Na těchto hodinách se objevili i tři písečtí kluci z Five Fellas, u nichž je stojka jedním ze základních cviků, která tvoří jejich vystoupení. První den se na workshopech procvičovala stojka, trénovalo se, jak v ní balancovat, a také si účastníci vyzkoušeli základní cviky ke zvládnutí stojky na jedné ruce. Druhý den byl, po drobném opáčku, více zaměřen na stojku na jedné ruce. Ke konci ještě všem Honza Jirák ukázal metody, jak se naučit mexican handstand a planche.