Památný den sokolstva 2021

datum konání: 8. 10. 2021, publikováno: 9. 10. 2021

V pátek 8. října se písecká jednota zúčastnila několika akcí vzpomínající na sokoly, kteří přinesli nejvyšší oběť v boji za naši svobodu, demokracii a samostatnost.
Dopoledne se skupina 4 píseckých krojovaných sokolů vydala do Českých Budějovic, kde dělala čestnou stráž při vyvěšování vlajky ČOS na krajském úřadě. Poté se přesunula za dalšími sestrami a bratry do Prahy, kde se zúčastnili pietního aktu k Památnému dni sokolstva v Tyršově domě. Hosty tohoto aktu byli například předseda Senátu Miloš Vystrčil, pražský primátor Zdeněk Hřib, ministryně Jana Maláčová, starostka ČOS Hana Moučková, nebo také Dagmar Evaldová, coby poslední žijící svědkyně nacistické “Akce Sokol”. Účastníci společně s krojovanými sokoly položili věnce a květiny u pamětních desek v atriu Tyršova domu.

Večer se již naši sokolové nacházeli zpátky v Písku, kde se konal lampiónový průvod městem zakončený vypouštěním lodiček po řece Otavě. V parku, odkud průvod vycházel, se sešlo na 300 lidí, kteří tak svými rozsvícenými lampióny a následně zapálenými svíčkami na lodičkách připomínali pomyslné duše padlých sokolů.

Fotografie z akcí naleznete ZDE.