Zpět na hlavní stránku

Činnost odboru všestrannosti

Kalendář akcí

Termínová listina 2022 - 1. pololetí
Termínová listina 2022 - 2. pololetí
Volnočasové aktivity

Naše pravidelná cvičení

Kromě prázdnin a svátků cvičíme v písecké sokolovně každý den. Informace o časech cvičení a vedoucích jednotlivých oddělení najdete v sekci Oddělení.

Pro bližší informace kontaktujte předsedu odboru Martina Maturu (viz Kontakt).


Plavání

Jelikož plavání patří mezi jednu ze čtyř hlavních oblastí sokolské všestrannosti, pořádáme pro naše cvičence plavecký kurz. Výuka se koná v píseckém bazénu pravidelně každý pátek od 15:00 do 16:00 mimo svátků a prázdnin. Je určena pro plavce začátečníky (musí uplavat alespoň 1 bazén) a pokročilé, kteří tímto trénují na lednové župní závody v plavání ve Strakonicích. Plavecký kurz je otevřen i pro rodiče s dětmi, kteří mají k dispozici malý bazének. Zápis do kurzu se koná první pátek v září, poslední hodina bývá koncem května.

Pro bližší informace kontaktujte vedoucího kurzu Martina Maturu.
martin.matura@seznam.cz


Letní stanový tábor

Začátek července patří již desítky let sokolskému stanovému táboru. Ten se od roku 2019 koná na louce kousek od Záblatí (u Prachatic). Přesné místo naleznete zde.
Děti společně s vedoucími si celý tábor postaví během prvních dní a pak se věnují výletům, poznávání okolí a nejrůznějším hrám (včetně celotáborové hry). Součástí tábora je také výuka tábornických dovedností, jako je práce s mapou, vázání uzlů, stavba přístřešků, rozdělávání ohně a spousta dalších. Tábora se můžou účastnit děti od 9 let, které jsou zdravotně způsobilé, samostatné a schopné se plně zapojit do programové činnosti.
Fotky z posledního tábora můžete najít na Tábor Záblatí 2021.

Pro bližší informace kontaktuje hlavního vedoucího tábora Vláďu Veláta.
taborsokolpisek@seznam.cz


Sokol spolu v pohybu

Tzv. týden sokolského cvičení pro veřejnost je dalším z projektů ČOS, který má za úkol rozpohybovat co nejvíce lidí a ukázat našim občanům, že Sokol stále žije. Je spojen s Evropským týdnem sportu (23. až 30. září) a sokolské jednoty během něho představují celou šíři sportovních, pohybových, kulturních i společenských aktivit Sokola. Písecká jednota se většinou snaží přilákat veřejnost otevřenými cvičebními hodinami, během nichž si může kdokoliv přijít do naší sokolovny zacvičit či otestovat svou kondici.


Akademie

Jednou do roka pro vás Odbor všestrannosti T. J. Sokol Písek pořádá veřejnou přehlídku svých činností - tzv. Akademii. Ta je určena pro příbuzné, kamarády, ale i pro širokou veřejnost. Naši členové (od nejmladších po nejstarší) zde předvádí dovednosti, které se v Sokole naučili. K vidění bývají ukázky cvičebních hodin, pódiové skladby, LineDance nebo cvičení na prostné a na trampolíně.
Videa z některých vystoupeních naleznete na našem YouTubu.


Noc sokoloven

Noc sokoloven je celorepubliková akce ČOS pořádaná v červnu, která má za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají sokolské tělocvičny. V tento den se do sokoloven zúčastněných jednot mohou podívat i zájemci z řad široké veřejnosti. Písecký Odbor všestrannosti během této akce umožňuje všem dětem i dospělým, aby si zacvičili na různém nářadí, prohlédli si naše kroniky či fotografie a dozvěděli se něco o historii Sokola a písecké jednoty. Dále se návštěvníci mohou nechat píseckou sokolovnou provést a dozvědět se podrobnosti o jejím vzniku. Večer, po skončení programu, mají děti možnost v tělocvičně přespat.
Fotografie z píseckých Nocí sokoloven naleznete na našem Rajčeti.


Pyžamový ples

Po několika letech obnovili písečtí Sokolové tradici pyžamových plesů, které se konají pro členy našich oddělení na přelomu zimy a jara. Naši mladí Sokolové přijdou v tento den do sokolovny ve svých oblíbených, nezvyklých nebo originálních pyžamech. Během plesu se pak tančí, soutěží, cvičí a hrají různé hry. Součástí programu je také módní přehlídka, po které následuje vyhlášení nejlepšího pyžama.
Fotky z loňských ročníků naleznete na našem Rajčeti.
ZÁVODY A SOUTĚŽE

Závody v sokolské všestrannosti

Sokolská všestrannost se skládá z gymnastiky, šplhu, atletiky a plavání. T. J. Sokol Písek již tradičně vítá členy Jihočeské župy na závodech v gymnastice a ve šplhu. Obě disciplíny se odehrávají koncem jara v písecké sportovní halesokolovně. V gymnastice měří závodníci své síly na nářadích: prostná, přeskok, hrazda + kladina (pro holky) nebo kruhybradla (pro kluky). Ve druhé disciplíně se šplhá o tyči (mladší kategorie) nebo na laně (starší mužské kategorie).

Někdy se naši Sokolové ujmou i závodů v atletice (sprint, skok do písku, hod kriketovým míčkem/vrh koulí, vytrvalostní běh), které se pak většinou konají začátkem května na píseckém atletickém stadionu Dukla.
Závody v plavání se zpravidla konají v lednu ve Strakonicích.

Výsledky z minulých ročníků naleznete v sekci Výsledky.


Písecký šplhavec

Písecký šplhavec je soutěž ve šplhu na laně, kterou pořádáme od roku 2000. Jedná se o velmi náročnou závodní disciplínu, při které se šplhá bez přírazu - tedy pouze za pomoci rukou, startuje se ze sedu. Dorostenci, dorostenky a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, hlavní závod pro mužské kategorie probíhá na 8-metrovém laně. Písecký šplhavec je součástí Velkých cen ve šplhu na laně, které jsou kvalifikačními závody na Mistrovství České republiky ve šplhu na laně.

Rádi bychom tímto závodem připomínali veřejnosti, že právě v této ne tak známé disciplíně vybojoval Bedřich Šupčík pro Československo první zlatou olympijskou medaili (Paříž 1924). Se svým časem 7,2 sekund stanovil na dlouhá léta světový a olympijský rekord. Postupem času byl šplh z programu olympijských her vyřazen, avšak v devadesátých letech minulého století příbramští Sokolové tuto pozapomenutou disciplínu oprášili a začali pořádat závod ve šplhu s názvem Memoriál Bedřicha Šupčíka. Počet závodů se postupně rozrostl a dnes probíhá po celé republice systém tzv. Velkých cen, jehož vyvrcholením je Mistrovství České republiky ve šplhu na laně.

Závody ve šplhu by neměly být jen oslavou Šupčíkova výkonu, ale oslavou výkonů všech zúčastněných borců. Každý, kdo usedl pod dlouhé lano (8 metrů) a vydal se vzhůru pouze silou vlastních paží, ví, o jak jedinečnou disciplínu se jedná. Možná i proto bývá na soutěžích ve šplhu tak výjimečná atmosféra. Přijďte jí v říjnu ochutnat do písecké sokolovny - ať už jako soutěžící nebo jako diváci. Zcela určitě vás to pohltí.

Více o šplhu naleznete na Svět šplhu.
Výsledky z minulých ročníků naleznete v sekci Výsledky.
Fotografie naleznete na našem Rajčeti.

Na setkání se těší ředitel závodu Stanislav Trávníček.
stanislavtravnicek@seznam.cz


TeamGym - Malá oblast

TeamGym je gymnastická soutěž družstev, která vznikla v minulém století ve skandinávských zemích. Dělí se na dvě obtížnostní skupiny – Malý TeamGymTeamGym Junior. V Malém TeamGymu, který má omezenou obtížnost prvků, jsou dvě závodní disciplíny, a to cvičení na akrobaciiskoky na malé trampolíně. Šest závodníků z družstva jeden za druhým odcvičí akrobatické řady či skoky. V soutěži TeamGym Junior se navíc soutěží ještě v pódiových skladbách.
Do závodního kola Malé oblasti, kterou naše jednota pořádá každoročně v listopadu, spadají závodníci z Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského a západu Středočeského kraje. Závod je na pohled velmi atraktivní a především závodníci TeamGymu Junior, kteří nemají omezenou obtížnost prvků, předvádějí velmi pěkné akrobatické řady a skoky. Všechna družstva, která se zúčastní Malé oblasti, automaticky postupují do Prahy na oblastní přebor.

Výsledky z minulých ročníků naleznete v sekci Výsledky.

Ředitelem závodu je Martin Matura.
martin.matura@seznam.cz


Sokolský běh republiky

S nápadem oslavit den založení Československa pohybem přišla Česká obec sokolská v roce 2019. Vznikl tak závod s názvem Sokolský běh republiky, který se koná vždy 28. října, a který má za úkol pozvednout českou národní hrdost a povzbudit lidi k pohybu. V Písku se běží 5,5km trať, která vede převážně kolem zlatonosné řeky Otavy, a kterou běžci překonávají po nejstarším dochovaném kamenném mostě ve střední Evropě. Běžet mohou také malé děti, pro které je připraven závod na 800 metrů.

Výsledky z loňských ročníků naleznete v sekci Výsledky.
Fotografie naleznete na našem Rajčeti.


Memoriál Pepíčka Valenty

Memoriál Pepíčka Valenty je turnaj našich sokolských mužů ve fotbálku. Pravidelně se koná okolo listopadu v písecké sokolovně, a to již přes dvě desítky let. Během této doby se vytvořilo několik stálých týmů, jež mezi sebou každý rok bojují o vítězství. Účast na turnaji je podmíněna členstvím v Odboru všestrannosti T. J. Sokol Písek, ale jako divák je vítán každý, kdo chce zažít skvělou atmosféru a podpořit své příbuzné či kamarády.\

Zde naleznete Pravidla memoriálu.
Centrum Odboru všestrannosti

Díky finanční podpoře z tohoto nového projektu ČOS jsme od roku 2020 rozšířili nabídku aktivit určených nejen pro členy Sokola, ale i pro širokou veřejnost. Naším cílem je oslovit co nejvíce dětí a dospělých a nabídnout jim pohybovou aktivitu jako atraktivní náplň volného času. Chceme tak přispět k vybudování všestranného pohybového základu, který je důležitý nejen u každého sportu, ale i v obyčejném životě.

Kompletní přehled a informace naleznete ZDE.

O chystaných akcích vás budeme vždy informovat prostřednictvím našich stránek.