Zpět na hlavní stránku

Činnost odboru všestrannosti

KALENDÁŘ AKCÍ

VOLNOČASOVÉ AKTIVITY

ZÁVODY A SOUTĚŽE

CENTRUM ODBORU VŠESTRANNOSTI
Kalendář akcí

Termínová listina 2021 - 1. pololetí
Termínová listina 2021 - 2. pololetí
Volnočasové aktivity

Naše pravidelná cvičení

Kromě prázdnin a svátků cvičíme v písecké sokolovně každý den. Informace o časech cvičení a vedoucích jednotlivých oddělení najdete v sekci Oddělení.

Pro bližší informace kontaktujte předsedu odboru Martina Maturu (viz Kontakt).


Plavání

Jelikož plavání patří mezi jednu ze čtyř hlavních oblastí sokolské všestrannosti, pořádáme pro naše cvičence plavecký kurz. Plavání se koná v píseckém bazénu pravidelně každý pátek od 15:00 do 16:00 mimo svátků a prázdnin. Je určeno pro plavce začátečníky (musí uplavat alespoň 1 bazén) a pokročilé a pro rodiče s dětmi, kteří mají k dispozici malý bazének. Poslední hodina kurzu bývá koncem května.

Pro bližší informace kontaktujte vedoucího kurzu Martina Maturu.
martin.matura@seznam.cz


Letní stanový tábor

Začátek července patří již desítky let sokolskému stanovému táboru. Ten se od roku 2019 koná na louce kousek od Záblatí (u Prachatic). Přesné místo naleznete zde.
Děti společně s vedoucími si celý tábor postaví během prvních dní a pak se věnují výletům, poznávání okolí a nejrůznějším hrám (včetně celotáborové hry). Součástí tábora je také výuka tábornických dovedností, jako je práce s mapou, vázání uzlů, stavba přístřešků, rozdělávání ohně a spousta dalších. Tábora se můžou účastnit děti od 9 let, které jsou zdravotně způsobilé, samostatné a schopné se plně zapojit do programové činnosti.
Fotky z posledního tábora můžete najít na Tábor Záblatí 2020.

Pro bližší informace kontaktuje hlavního vedoucího tábora Vláďu Veláta.
taborsokolpisek@seznam.cz


Prázdninový lyžařský kurz

Každý rok se o píseckých jarních prázdninách pořádá lyžařský kurz. Akce má více než čtyři desítky let trvající tradici a lyžovat se zde učily už celé generace sokolských dětí. Odehrává se na svazích Krušných hor v Božím Daru a okolí (skiareály Neklid a Klínovec). Zúčastnit se mohou všechny školní děti počínaje první třídou, podmínkou je alespoň základní samostatnost.

V případě zájmu kontaktujte vedoucího kurzu Libora Jandu.
ljanda@email.cz


Sokol spolu v pohybu

Tzv. týden sokolského cvičení pro veřejnost je dalším z projektů ČOS, který má za úkol rozpohybovat co nejvíce lidí a ukázat našim občanům, že Sokol stále žije. Sokolské jednoty v tomto týdnu představují celou šíři sportovních, pohybových, kulturních i společenských aktivit Sokola. Písecká jednota se většinou snaží přilákat veřejnost otevřenými cvičebními hodinami, během nichž si může kdokoliv přijít do naší sokolovny zacvičit či otestovat svou kondici.


Akademie

Jednou do roka pro Vás odbor všestrannosti Sokola Písek pořádá veřejnou přehlídku svých činností - tzv. Akademii. Ta je určena pro příbuzné, kamarády, ale i pro širokou veřejnost. Naši členové (od nejmladších po nejstarší) zde předvádí dovednosti, které se v Sokole naučili. K vidění bývají ukázky cvičebních hodin, pódiové skladby, LineDance nebo cvičení na prostné a na trampolíně.
Videa z některých vystoupeních naleznete na našem YouTubu.


Noc sokoloven

Noc sokoloven je celorepubliková akce ČOS, která má za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají sokolské tělocvičny. V tento den se do sokoloven zúčastněných jednot mohou podívat i zájemci z řad široké veřejnosti. Písecký odbor všestrannosti během této akce umožňuje všem dětem i dospělým, aby si zacvičili na různém nářadí, prohlédli si naše kroniky či fotografie a dozvěděli se něco o historii Sokola a písecké jednoty. Dále se návštěvníci mohou nechat píseckou sokolovnou provést a dozvědět se podrobnosti o jejím vzniku. Večer, po skončení programu, mají děti možnost v sokolovně přespat.
Fotografie z píseckých Nocí sokoloven naleznete na našem Rajčeti.


Pyžamový ples

Po několika letech obnovili písečtí Sokolové tradici pyžamových plesů, které se konají pro členy našich oddělení na přelomu zimy a jara. Naši mladí Sokolové přijdou v tento den do sokolovny ve svých oblíbených, nezvyklých nebo originálních pyžamech. Během plesu se pak tančí, soutěží, cvičí a hrají různé hry. Součástí programu je také módní přehlídka, po které následuje vyhlášení nejlepšího pyžama.
Fotky z loňských ročníků naleznete na našem Rajčeti.
ZÁVODY A SOUTĚŽE

Závody v sokolské všestrannosti

Sokolská všestrannost se skládá z gymnastiky, šplhu, atletiky a plavání. T. J. Sokol Písek již tradičně vítá členy Jihočeské župy na závodech v gymnastice a ve šplhu. Obě disciplíny se odehrávají koncem jara v písecké sportovní halesokolovně. V gymnastice měří závodníci své síly na nářadích: prostná, přeskok, hrazda + kladina (pro holky) nebo kruhybradla (pro kluky). Ve druhé disciplíně se šplhá o tyči (mladší kategorie) nebo na laně (starší mužské kategorie).

Někdy se naši Sokolové ujmou i závodů v atletice (sprint, skok do písku, hod kriketovým míčkem/vrh koulí, vytrvalostní běh), které se pak většinou konají začátkem května na píseckém atletickém stadionu Dukla.
Závody v plavání se zpravidla konají v lednu ve Strakonicích.

Výsledky z minulých ročníků naleznete v sekci Výsledky.


Písecký šplhavec

Písecký šplhavec je soutěž ve šplhu na laně, kterou pořádáme od roku 2000. Jedná se o velmi náročnou závodní disciplínu, při které se šplhá bez přírazu - tedy pouze za pomoci rukou, startuje se ze sedu. Dorostenci, dorostenky a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, hlavní závod pro mužské kategorie probíhá na 8-metrovém laně. Písecký šplhavec je součástí Velkých cen ve šplhu na laně, které jsou kvalifikačními závody na Mistrovství České republiky ve šplhu na laně.

Rádi bychom tímto závodem připomínali veřejnosti, že právě v této ne tak známé disciplíně vybojoval Bedřich Šupčík pro Československo první zlatou olympijskou medaili (Paříž 1924). Se svým časem 7,2 sekund stanovil na dlouhá léta světový a olympijský rekord. Postupem času byl šplh z programu olympijských her vyřazen, avšak v devadesátých letech minulého století příbramští Sokolové tuto pozapomenutou disciplínu oprášili a začali pořádat závod ve šplhu s názvem Memoriál Bedřicha Šupčíka. Počet závodů se postupně rozrostl a dnes probíhá po celé republice systém tzv. Velkých cen, jehož vyvrcholením je Mistrovství České republiky ve šplhu na laně.

Závody ve šplhu by neměly být jen oslavou Šupčíkova výkonu, ale oslavou výkonů všech zúčastněných borců. Každý, kdo usedl pod dlouhé lano (8 metrů) a vydal se vzhůru pouze silou vlastních paží, ví, o jak jedinečnou disciplínu se jedná. Možná i proto bývá na soutěžích ve šplhu tak výjimečná atmosféra. Přijďte jí v říjnu ochutnat do písecké sokolovny - ať už jako soutěžící nebo jako diváci. Zcela určitě vás to pohltí.

Více o šplhu naleznete na Svět šplhu.
Výsledky z minulých ročníků naleznete v sekci Výsledky.
Fotografie naleznete na našem Rajčeti.

Na setkání se těší ředitel závodu Stanislav Trávníček.
stanislavtravnicek@seznam.cz


Putimský triatlon

Okolo května pořádáme na hrázi putimského Podkostelního rybníka závod v triatlonu. Tato náročná disciplína se skládá z plavání, jízdy na kole a běhu. Závodníci Putimského triatlonu startují v Podkostelním rybníce plaveckým okruhem, pokračují cyklistickým závodem mezi Ražicemi a píseckým Hradištěm a končí běžeckou trasou, která se táhne lesními stezkami za Putimí.
T.J. Sokol Písek nabízí pro zájemce tohoto závodu čtyři varianty: Olympijský triatlon (plavání 1,5km; jízda na kole 40km; běh 10km), Sprint triatlon (plavání 750m; jízda na kole 20km; běh 5km) Super krátký triatlon (plavání 300m; jízda na kole 14km; běh 5km) a Duatlon pro děti. Putimský triatlon je součástí závodů jihočeského TRIATLON CUPu. Vítáni jsou však všichni milovníci trojboje – amatéři i profíci. Stačí si přivést vlastní kolo, dobrou obuv a chuť závodit.

Fotky ze závodu v roce 2019 naleznete zde.
Výsledky z minulých ročníků naleznete v sekci Výsledky.

Více informací se dozvíte od pořadatele závodu Jakuba Čudlého.
putimskytriatlon@email.cz


TeamGym - Malá oblast

TeamGym je gymnastická soutěž družstev, která vznikla v minulém století ve skandinávských zemích. Dělí se na dvě obtížnostní skupiny – Malý TeamGymTeamGym Junior. V Malém TeamGymu, který má omezenou obtížnost prvků, jsou dvě závodní disciplíny, a to cvičení na akrobaciiskoky na malé trampolíně. Šest závodníků z družstva jeden za druhým odcvičí akrobatické řady či skoky. V soutěži TeamGym Junior se navíc soutěží ještě v pódiových skladbách.
Do závodního kola Malé oblasti, kterou naše jednota pořádá každoročně v listopadu, spadají závodníci z Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského a západu Středočeského kraje. Závod je na pohled velmi atraktivní a především závodníci TeamGymu Junior, kteří nemají omezenou obtížnost prvků, předvádějí velmi pěkné akrobatické řady a skoky. Všechna družstva, která se zúčastní Malé oblasti, automaticky postupují do Prahy na oblastní přebor.

Výsledky z minulých ročníků naleznete v sekci Výsledky.

Ředitelem závodu je Martin Matura.
martin.matura@seznam.cz


Sokolský běh republiky

S nápadem oslavit den založení Československa pohybem, přišel ČOS v roce 2019. Vznikl tak závod s názvem Sokolský běh republiky, který se koná vždy 28. října, a který má za úkol pozvednout českou národní hrdost a povzbudit lidi k pohybu. V Písku se závod běží převážně kolem zlatonosné řeky Otavy, kterou běžci překonávají po nejstarším dochovaném kamenném mostě ve střední Evropě.

Výsledky z loňských ročníků naleznete v sekci Výsledky.
Fotografie naleznete na našem Rajčeti.


Memoriál Pepíčka Valenty

Memoriál Pepíčka Valenty je turnaj našich sokolských mužů ve fotbálku. Pravidelně se koná okolo listopadu v písecké sokolovně, a to již přes dvě desítky let. Během této doby se vytvořilo několik stálých týmů, jež mezi sebou každý rok bojují o vítězství. Účast na turnaji je podmíněna členstvím v odboru všestrannosti T. J. Sokola Písek, ale jako divák je vítán každý, kdo chce zažít skvělou atmosféru a podpořit své příbuzné či kamarády.\

Zde naleznete Pravidla memoriálu.
Centrum odboru všestrannosti

Díky finanční podpoře z tohoto nového projektu ČOS jsme v roce 2020 rozšířili nabídku aktivit určených nejen pro členy Sokola, ale i pro širokou veřejnost. Naším cílem je oslovit co nejvíce dětí a dospělích a nabídnout jim pohybovou aktivitu jako atraktivní náplň volného času. Chceme tak přispět k vybudování všestranného pohybového základu, který je důležitý nejen u každého sportu, ale i v obyčejném životě.

Zde je přehled nově otevřených programů:

  • Plavání se Sokolem
  • Lezení se Sokolem
  • Bruslení se Sokolem
  • Bezpečně v dopravě
  • Se Sokolem na kole
  • Turistika a pobyt v přírodě
  • Poznej svou vlast
  • Lyžařské kurzy

Kompletní přehled a informace najdete ZDE. V případě dotazů se obraťte na vedoucího daného programu.

POZOR u každého programu je omezená kapacita - PŘIHLÁŠENÍ ZDE.