17. světová gymnaestráda 2023

datum konání: 29. 7. – 6. 8. 2023, publikováno: 11. 8. 2023

Celkem 12 píseckých členů Sokola se na přelomu července a srpna zúčastnilo 17. Světové Gymnaestrády v Amsterdamu. Tato akce je největší nesoutěžní přehlídkou gymnastických představení, které se zúčastňují cvičenci z celého světa. Chlapi přijeli do hlavního města Nizozemska zacvičit ještě s dalšími 22 sokoly z jiných jednot skladbu ”Před kamerou”, která bude za rok předvedena na 17. všesokolském sletu. Pro účely Gymnaestrády byla skladba upravena na pódiové vystoupení, a byla tedy předváděna v hale na menším prostoru, a to celkem třikrát. Skvělou atmosféru vytvářeli vystupujícím sokolům další čeští účastníci.

Letošní Světové Gymnaestrády se zúčastnilo asi 19 000 cvičenců ze 60 zemí světa. Cvičilo se v sedmi halách v centru Amsterdamu, kde se během týdne vystřídala nejrůznější vystoupení - k vidění byly neuvěřitelné výkony z oblasti sportovní a moderní gymnastiky, teamgymu či párové a skupinové akrobacie. Kromě halových představení nechyběly ani hromadné skladby, které se cvičily na amsterdamském Olympijském stadionu.

Českou reprezentační výpravu zastřešenou Českou gymnastickou federací tvořilo přes 900 lidí. Z toho více jak 500 bylo z České obce sokolské. Většina sokolů se Gymnaestrády zúčastnila cvičením v hromadné skladbě ”Rocková symfonie”, která se také ukáže příští rok na sokolském sletu. Na Olympijském stadionu se kromě sokolů předvedlo se svoji skladbou ”Příběhy léta” také více jak 300 zástupců z ČASPV. Zbytek české výpravy doplňovala dívčí skupina z ČGF s halovým gymnastickým vystoupením na téma ”Mary Poppins“.

Celý týden si písečtí sokolové skvěle užili. První den se zúčastnili průvodu a zahajovacího ceremoniálu, volný čas trávili sledováním představení v halách či na stadionu, dále prozkoumáváním centra Amsterdamu a různými výlety po okolí. Podívali se například do Haagu či na pobřeží Severního moře. Byli také diváky večerních národních show Švýcarska, Japonska a severských zemí. Poslední den si nenechali ujít ani závěrečný ceremoniál. Do Čech se vrátili nadšení a doufají, že za 4 roky se zúčastní 18. Světové Gymnaestrády v portugalském Lisabonu.

Odkazy: