Památný den sokolstva 2023

datum konání: 8. 10. 2023, publikováno: 14. 10. 2023

V neděli 8. října byl tzv. Památný den sokolstva, což je jeden z Významných dnů ČR. Sokolové si v tento den připomínají smutné události z noci ze 7. na 8. října 1941, kdy proběhla nacistická “Akce Sokol”, během níž bylo odvedeno na 1 500 sokolských představitelů do koncentračních táborů. Den sokolstva je také vzpomínkou na všechny sokoly, kteří kdy padli za svoji vlast (více na sokol.eu).
Na písecké radnici a na sokolovně byly proto po celou neděli vyvěšeny vlajky České obce sokolské a mnoho členů Sokola si připnulo na své svršky sokolskou kokardu.

Večer uspořádala písecká jednota pietní setkání, čímž se zapojila do celorepublikové akce ČOS s názvem Večer sokolských světel. Z parku Palackého sady se po setmění pod vedením krojovaných sokolů T. Cendelínové a J. Čudlého vydal dlouhý lampiónový průvod, čítající přes 150 dětí a dospělých. Průvod vedl skrz náměstí, přes kamenný most a zakončil cestu na náplavce u levého břehu řeky Otavy. Zde účastníci zapálili svíčky na lodičkách, vyrobených z přírodních materiálů, které pak vypustili po řece. Světla v lampiónech i na lodičkách měla tímto symbolizovat pomyslné duše padlých sokolů.

Fotografie naleznete ZDE.