Sokol roku 2019

publikováno: 23. 9. 2020

Ve středu 23. září byla v Tyršově domě vyhlášena anketa Sokol roku 2019. Česká obec sokolská ocenila nejlepší sokolské sportovce, cvičitele, historiky či dárce krve. Cenu předával vítězům jednotlivých kategorií trojnásobný mistr světa v kanoistice Josef Dostál. Na akci se z Odboru všestrannosti T. J. Sokol Písek vypravili tři zástupci - Marie Suková (nominovaná na cvičitelku roku), Martin Matura (nominován na cvičitele roku) a jako morální podpora dvou nominovaných jela také náčelnice sokolské župy Jihočeské Tereza Cendelínová.

Jako první byla vyhlašovaná kategorie cvičitelek roku, ve které se Marie Suková umístila mezi pěticí nejlepších. Titul nejlepší cvičitelka roku 2019 však získala Jana Dohnálková. Hned poté následovalo vyhlášení cvičitele roku. Mezi silnou konkurencí získal titul cvičitel roku 2019 náš předseda Odboru všestrannosti Martin Matura!.
Martin vede v písecké jednotě hodiny plavání a gymnastiky, aktivně se podílí na výchově mladých cvičitelů a spoluorganizuje většinu píseckých závodů, přeborů a akcí. Dlouhodobě se také snaží o modernizaci Sokola. Je členem skupiny Five Fellas, party Sokolů zabývajících se silovou gymnastikou, a je také spoluautorem sletové skladby Borci. Ta byla vloni představena na Světové gymnaestrádě v rakouském Dornbirnu.
My tímto Martinovi blahopřejeme a přejeme spoustu dalších úspěchů.

Z píseckého Sokola se v anketě prosadil ještě basketbalový klub Sršňů. V kategorii sportovci - mládež do 18 let, kolektivní sporty vyhráli basketbalisté T.J. Sokola Písek U17, kteří v loňském roce vybojovali celkové vítězství na Mistroství České republiky. Jejich trenér Jan Čech si odnesl ocenění v kategorii nejlepší trenér kolektivních sportů - mládež.

Titul sportovce roku ovládl šermíř Alexandr Choupenitch ze Sokola Brno I., v kategorii sportovců do 18 let nenašla konkurenci atletka Sokola Opava Barbora Malíková a například cenu za kolektiv roku si odnesl mužský oddíl ze Sokola Praha-Libeň.
Další informace a celkové výsledky naleznete na stránkách ČOS.